Vesioinaspumba modifitseerimine

Iga päev sajab ja vihmahood on nii tugevad, et uhuvad tiigikaldale kruusa sisse vagusid. Hein kasvab, kuid muru niita sellise märjaga eriti ei saagi. Täna oli temperatuur 12 plusskraadi ja tundus paras mütsi ja salliga ning talvejopega õuel askeldada.

Vesionas sai uue löökklapi, mis plõksub märgatavalt suurema sagedusega (u 1x sekundis) ja see tähendab rohkem vee pumpamist. Katsetasin ka jämedama väljavõttevoolikuga: 1/2″ asemel kasutasin 3/4″ voolikut 65m ulatuses. Pumba tootlikkus kasvas nende kahe muudatuse mõjul lausa mitmekordselt. Kui enne kulus 10L vee pumpamiseks 65m kaugusele ja 6m kõrgusele 48 minutit, siis peale uuendusi kulub sama koguse vee pumpamiseks samasse kohta 17 minutit. See on peaaegu 3x rohkem ja teeb ööpäevas 830L vett. Ja samas, näen pumba ehituses võimalust veelgi ristlõikeid suurendada kohtades, kus nad pudelikaelana praegusel hetkel vee hulka ilmselt piiravad. Pildil on näha veerand liitri pumpamiseks kuluv aeg (see oli enne 1 minut ja 12 sekundit, nüüd umbes 25 sekundit).

Põllumaa äärne 1000L veetünn on veelgi kaugemal: 165 meetrit ja kõrgus pumba suhtes 6-7m. Mõõtsin ka seal tootlikkuse üle. Pildil on ühe liitri pumpamiseks kuluv aeg: 3 minutit ja 26 sekundit. See teeb umbes 425L ööpäevas. 2/3 sellest 165 meetrisest teekonnast on läbi 1/2″ vooliku. Ka siin oleks ilmselt võimalik jämedama voolikuga saada paremaid tulemusi. Kahjuks on 3/4″ voolik poes umbes kaks korda kallim kui 1/2″ voolik. Pikas perspektiivis tasub see investeering siiski ära, sest vesioinaspump pumpab vett 24/7 ja töötab tasuta.

Pumba uus löökklapp näeb välja selline. Klapi kaldenurgaga saab timmida tema löögisagedust.

Naaber on kuuldavasti oma lambakasvatuse lõpetanud ja hea uudis on ka see, et ta on tasapisi alustanud oma mesitarude teisaldamist piiri äärest veidi kaugemale oma metsatuka äärde. Nüüdseks on ära viidud kaheksa mesitaru, kuid alles on neid veel omajagu.