Nipinurk. Pythagorase teoreem, kas tõesti?!

No, kes ei mäletaks koolimatemaatikast Pythagorase teoreemi:

Täisnurkse kolmnurga kaatetite (a ja b) ruutude summa võrdub hüpotenuusi (c) ruuduga.

Noh, ja mis sellest teoreemist siis kasu on! See on ju puhas teoreetiline teooria, millel ometigi puudub praktikas igasugune tähtsus 🙂 Või siiski?! Ma soovin, et mu kunagine matemaatika õpetaja oleks seda mulle selgitanud, kuid kahjuks ta ei teinud seda piisavalt selgesti ja minust endast ei olnud tookord küsijat. Kuid … see on (ehitus)meistrile kõige praktilisem vahend täisnurksete asjade valmistamisel, olgu selleks siis köögilauaplaat, tõstuki käpad, hoone vundament, autoparkla või kasvõi jalgpallistaadion või, minugi pärast, lennuväli!

Kuidas siis asi käib? Sul on vaja perfektset täisnurka, eksole? Ilma keerukate arvutuste ja ruutjuurteta, sa lihtsalt mõõdad ühe külje (a) näiteks 3m, teise külje (b) siis 4m ja nüüd muudad nende külgede (kaatetite) vahelist nurka selliselt, et hüpotenuus (c) oleks 5m, sest juhtumisi 32+42=52 ehk 9+16=25. Kui suudad kolm sellise pikkusega külge sellisel viisil otsapidi kokku viia, siis on sul külgede a ja b vahel perfektne täisnurk 90 kraadi, seda ilma nurgikute, mallide ja muu jampsita, mille kasutamisega käib alati kaasas täpsuse- ja mõõteviga. Just siin ongi Pythagorase teoreemi praktiline rakendus. Ideaalne näiteks vundamendi nurkade väljamõõtmiseks.

Okei, sul on väiksem projekt, näiteks valmistad oma töökojas mingit kaadervärki või mööblit, mille puhul jällegi nurgikud ja mallid jäävad liialt väikeseks mõõtevahendiks. Sel juhul näiteks a=30cm, b=40cm ja c=50cm. Põhimõte on sama ka lennuväja rajamisel: a=300m, b=400m ja c=500m.

Loomulikult, tänapäevaste vahendite hulka kuulub üks hea tasuta nutiäpp, kuhu paned näiteks oma kasvuhoone täpsed külgede mõõdud sisse ning ta arvutab sulle diagonaali ehk hüpotenuusi pikkuse ja lisab joonise automaatselt.

Näiteks äppist nähtub, et kui 3x8m kasvuhoone diagonaalid on 8,54m, siis on hoone ilusate täisnurkadega. Kui kõik neli nurka on märgitud, siis peaks diagonaalid loomulikult võrdse pikkusega olema.