Ilus suvepäev. Aiamaja lisaruum

Aiamaja sai männiku arvelt lisaruumi. Seda oli vaja, et majaalune maapind saaks võimalikult loodis ning maja ees olevad männid ei jääks liialt esikülje lähedale. Kas need männid ka sinna alles jäävad, seda näitab aeg.

Ei pea vist ütlemagi, et ei teagi, kuidas ilma traktorita kännud maast välja oleks saanud. Põka jaoks oli kändude väljasikutamine naljamäng. Väike nipp: mida jämedam tüvi, seda kõrgemalt tasub köis haakida, et mehaanika kuldreegli abil tüvi esmalt pikali painutada ning küll ta siis juba pikali murtud olles ka juba juurtega välja tuleb. Teine väike nipp: kui puu on kännu pealt langetatud, siis mootorsaega laseme kännutüüka otsa sälgu, et köis tõmbamise ajal lahti ei pääseks, sest üksnes männi koor teda kinni ei pea.

Tegin pinnaseproovi: kruus tuleb vastu 50-60cm sügavusel. Kuna teatavasti kruusal ja liival külmapaisumist ei esine, siis see justkui tähendab, et vundament võiks küündida 60cm sügavusele. Eesti kliimas loetakse külmumispiiriks samuti ca 70cm. Kui tahad kindlustada hoonet vajumise ja külmakerke vastu, siis tuleks vundament just nii sügavale rajada. Maja puhul kindlasti, kuid kas see aiamaja puhul just vajalik on?

Mõõtsin hoone suuna ja mõõdud välja. Lisasin ka 30cm perimeetri vundamendi süvendi kaevamiseks ja terrassi osa. Aiamaja ehitusalune pind on 5,6 x 5,8m, üldpindala ca 32 ruutmeetrit, koos majaesise terrassiga 5,6 x 7,3m.

Kasvuhoones asjad edenevad hästi. Tomatid hakkavad jõudu koguma, salat kasvab, kurk võtab hoogu. Täna kastsin kõik ära. Veekulu oli ca 200L. Pidi saama küllalt. Lisaks said kastetud ka väljaspool asuvad peenrad.

Meenutuseks. Üks kuu tagasi oli kasvuhoone selline.

Täna oli tõesti kaunis, soe ja vaikne suveilm. Meil on mõned üksikud võililled ka keset suurt muru. Peaks nad vist välja juurima, kuni veel saab, muidu on varsti kõik võilille täis.