Põllumaa äestamine ja vesioinas

Iga päev sünnib midagi uut. Näiteks, kuusekäbidel on pojad ehk käbibeebid. Aga metsa all lokkab jänesekapsas ja maitseb sama ehedalt, nagu lapsepõlves.

Sain naabrimees Reinult laenuks karjamaa äkke ehk nugaäkke ja lasin meie uudismaa mitu korda sellega üle. On selline randaali moodi asi, vähendatud koopia. Purustas murukamarat, mätast ja juuri väga hästi. Tõi ka kive välja. Nüüd pole muud, kui kivid välja loopida ja muu pudi-padi tavaliste äketega kokku riisuda ja minema vedada. Põllu ääred tuleb ka oksaprahist jms puhastada. Siis võib vaod sisse teha ja hakata potipõllundusega pihta.

Ülemöödunud talvel, kui meil tiigi asemel oli veel alles kinnikasvanud soo ja lahtist vett ei paistnud kusagil, tekkis idee ehitada ise üks vesioina tüüpi pump, nagu on Rõuges Ööbikuorus. Sellise pumba tööle saamiseks on minimaalselt vaja ca 0,5-1m kõrgusega veesammast. Sealjuures, mida kõrgem on sissetuleva vee nivoo pumba suhtes, seda suurem saab olema pumba tootlikkus. Sain youtube‘st ideid sellise vesioina (ram pump ingl k) kokkupanekuks kõige tavalisematest santehnilistest komponentidest, nagu torud, klapid, kolmikud, ventiilid, üleminekud jms. Pump sai niisiis valmis juba ülemöödunud talvel, kuid ei olnud võimalust teda katsetada, sest meil polnud kohta, kust leida vajalik veesamba kõrgus. Tiigi ja tammi rajamisega seoses on meil hetkel tammi taga paisutatud ca 0,6m veesammast ja sellest piisab, et vesioinas tööle hakkaks. Hästi disainitud vesioinas suudab veesamba kõrguse mõjul tekkiva rõhu mitmekordistada. Veesammas kõrgusega 0,6m tekitab rõhu ca 0,06bar. Sellise suhteliselt väikese vabalangemise rõhu all voolab vesi mööda 1¼” toru pumpa sisse. Vesioina löök-klapp tekitab väljavõttele rõhu 1,1bar. See on umbes 20 korda rohkem, kui oli algne rõhk. Rõhk 1,1bar suudab vett suruda umbes 11 meetri kõrgusele. Meil on vett vaja pumbata umbes 5-6 m kõrgusele ja ca 100m kaugusele, kus asub kasvuhoone veepaak. Pumbatava vee hulk ei ole sealjuures kuigi suur, vaid pangetäis vett tunnis, kuid … pump ei vaja töötamiseks elektrit ja pumpab vett järjekindlalt ja peatumata 24/7. Lihtne arvutus näitab, et ööpäevane pumbatava vee kogus tuleb umbes 300L.