Uued istikud. Jahisadam. Äkked ja veetase

Tellisime Juhani puukoolist uued viljapuude ja marjapõõsaste istikud ja täna saime need Võru turult kätte. Meenutuseks, need istikud asendavad meie eelmisel aastal istutatud viljapuuaia puud ja põõsad, mille naabri lambad sel kevadel hävitasid. Meil oli enne naabri lammaste visiite kümme viljapuud ja kuus marjapõõsast, millest lambad sõid koorest ja lehtedest paljaks kaheksa viljapuud ja neli marjapõõsast. Algsest aiast jäi alles vaid kaks (!) õunapuud ja kaks (!) tikripuhma. Rikutud puud-põõsad lubas naaber kinni maksta. Ümbritsesin nad täna igaks juhuks võrktaraga.

Naabrimees Reinult sain täna laenuks tavalised äkked, millega rehitsesin okste- ja juurtepahmad põllult ja äärtest ühte hunnikusse kokku. Kui see hunnik ja kivid ära viia, siis võiks korra veel kultiveerida ja vaod sisse tõmmata. Tuleks vaid veidi kuiva ilma. Täna tuli äikest ja korralikult vihma, mis lõpetas põllutööd keskpäeva ajal tänaseks ära.

Nüüd siis “jahisadamast”. Uhke nime taga on tegelikult vaid üks väike trepi moodi laudtee, mida mööda saab vette ujuma ja paati minna ja puhta jalaga veest välja tulla. Kogu tiigi kaldaäärne on hetkel kandvuseta mullamassiiv, mis vihma korral muutub pehmeks ja poriseks vaid kummikutega läbitavaks “takistusrajaks”. Selle mullapudru peale sel suvel ilmselt midagi püsivat rajada ei annaks. Sel põhjusel saigi ehitatud selline ajutine purre, mis võimaldab vette sisse ja sealt väja saada ilma otseselt poris püherdamata. Kaudselt tähendab see siiski ka poris sammumist, et üldse tiigi kaldale jõuda. “Jahisadama” juurde kuulub loomulikult ka paadi kinnitamise võimalus ja ujumistarvete (riided, käterätid) nagi. Peaks sinna muruseemet külvama.

Tänane vihm tõstis tiigi veetaset 3-4cm. Huvitav, kuhuni ta lõpuks ikkagi küündib. Hetkel on ülevooluni täpselt 50cm, kuid seda tuleb ilmselt allapoole tuua, kuna muidu ujutaks kaldad liialt üle, kui vesi nii kõrgele peaks tõusma. Seda näitab aeg.

Mis vesioina töösse puutub, siis öö jooksul oli 200L vaat märkamatult vett täis pumbatud: hea tasuta kasvuhoone kastmisvesi otse kraanist võtta ja ei mingit voolikutega mässamist ega jääkülma kaevuveega taimede šokeerimist.